Güncel Eğitim Sitesi

ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI - ZATURE

ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI - ZATURE

ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI

ZATURE

Genel özelikleri

      Akciğerlerin bakteri, virüs, riketsiya gibi çeşitli mikroorganizmalarla veya kimyevi ajanlarla ve yabancı maddelerle iltihaplanması hali. Tıp lisanındaki adı pnömonidir.
Pnömoniler, anatomik dağılış şekillerine göre lober ve lobüler olarak ayrılmışlardır. Lober pnömonide akciğerin bütün bir lobu yaygın olarak iltihaplanmıştır. Daha ziyade çocuk ve yaşlılarda rastlanan lobüler, diğer adıyla bronkopnömonilerde, ihtihap yer yer odaklar halindedir ve bronşiyoller de iltihaba katılmışlardır. Lober pnömonilerin çoğu pnömokok denen mikroplarca meydana getirilmektedir. Bronkopnömoniler; kronik, boğmaca, grip, kızıl, difteri, tifo gibi hastalıkların gidişi esnasında meydana gelir. Kaşeksi, ihtiyarlık, raşitizm, beslenme bozuklukları, müzmin ishaller, müzmin nefrit, dolaşım yetmezliği bronkopnömoniler için zemin hazırlar.

Belirtileri

Başlangıç belirtileri, titreme başağrısı, sür'atle yükselen ateş, öksürük, yan ağrısı ve paslı balgamdır. Devamlı bir gidiş gösteren yüksek ateş, tedavi görmeyen hastalarda 5 ila 10'uncu günler arasında kriz şekline döner. Ateş, yaşlı ve zayıf bünyeli hastalarda fazla yüksek değildir. Yan ağrısı bazen çok şiddetli, bazen da künt (kısa kısa) bir ağrı şeklindedir; hastalık ilerledikçe şiddeti azalır. Başlangıçta kuru bir öksürük vardır. Umumiyetle ilk gün içerisinde az miktarda yapışkan ve paslı bir balgam çıkmaya başlar. Yaşlı ve zayıf hastalarda paslı balgam yerine kanla karışık sulu bir balgam bulunabilir.

     Başağrısı, huzursuzluk, uykusuzluk ve ruhsal bozukluklar sık rastlanan    belirtilerdendir. Nefes darlığı da sık görülür. Ağır vak'alarda ölüm en fazla 6 ila 8. günler arasındadır. Zatürreeli hastanın görünümü ağır bir hasta intibaını verir. Hasta çok terler, yüz kırmızı, hafifçe morumsu ve ızdıraplıdır. Vak'aların 1/3'inde dudak kenarında uçuk görülür.

tag ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR ZATURE HATSALIĞI Zature hastalığının genel özelikleri Zature hastalığının belirtileri nelerdir sağlık bilgileri Zature hastalığı hakkında bilgi pnömoni ruhsal bozukluk

2012-05-19 tarihinde Dosyabak.com tarafından Araştırmalar DersNotları SağlıkBilgileri kategorisine eklenen bu içerik toplam 1965 kez ve en son 2019-02-17 11:31:39 tarihinde görüntülenmiş.