Güncel Eğitim Sitesi

Tüm Yönleriyle İlkbahar

Tüm Yönleriyle İlkbahar

İLKBAHAR

İlkbahar veya ilkyaz, doğa döngüsünde kış ile yaz arasındaki mevsimdir. Kuzey yarım kürede Mart ve Haziran arasıdır.

İlkbaharda ağaçlar çiçek açar, hava sıcaklığı artmaya başlar. Bu mevsimde karların erimesi ve bol miktarda yağışların yağması ile su yatakları olan dereler, göller, göletler ve barajlar su ile dolar.

Bilhassa bu mevsimde yerel hava depresyonu olarak meydana gelen hava değişikliklerinde halk arasında Kırk İkindi adı verilen sağanak yağışlar başlar. Bu yağışlarla şiddetli gök gürültüsü, yıldırım düşmesi, dolu tehlikesi ve sel felaketleri de görülür. Bazen bu yağışlar çiftçilere çok zarar verir.dosyabak.com

İnsanlar üzerinde de sağlık açısından olumsuz etkileri olabilir. Yorgunluk, halsizlik ilkbaharın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerindendir. Bu duruma tıp dilinde kısaca bahar yorgunluğu denir.

İLKBAHAR MEYVELERİ:

Kiraz

Dut

Çağla

Böğürtlen

Malta Eriği

Yeşil Erik

Avokado

Çam Fıstığı


İLKBAHAR SEBZELERİ:

Bakla

Bezelye

Enginar

İLKBAHAR AYLARI NELERDİR:

Mart,nisan,mayıs

OYNANAN OYUNLAR

Saklambaç ,Yakantop Elim sende İstop , el topu, lakat lakat, heyfamer,sinenböcü, hamam, çalı basma, kazıktura, kazma çeliği, esir kapma, bohçe bohça, salıncak, cirit vs.

    İLKBAHARDA NASIL GİYİNİLİR

İlkbaharda ne kalın ne de ince giysiler giyilir. Her ne kadar gündüz güneş yüzünü gösterse de hava akşama doğru serinler. Ayrıca beklenmedik bir anda gelen yağmur da sizi şaşırtmasın. Dışarı çıkarken mutlaka şemsiyemizi yanımızda bulundurmalıyız.

İLKBAHARDA NELER YENİR

    Enginar, bakla, patlıcan, semizotu, madımak, ebegümeci, bezelye, barbunya, arpacık soğanı, domates, salatalık, taze soğan, taze sarımsak, maydanoz, dereotu, fesleğen ve benzeri otları ilkbaharın gelişi ile birlikte tüketmeye başlayabilirsiniz.

Bahar ayları deniz sezonu açısında da zengin seçenek sunuyor. Nisanda kalkan, kılıç (çok lezzetli değildir), kırlangıç, tekir, barbunya ile başlayan balık ziyafetine mayısta levrek, kılıç, kırlangıç, dilbalığı, haziranda da mercan ekleniyor.

İLKBAHARDA GEZİLECEK YERLER
Mart ayı, ilkbaharın habercisi. Kuzey Afrika çöllerinde gezinti için en uygun mevsim, Bahamalar ve Martinik ise şimdiden en gözde destinasyonlardan. Karayipler ve Meksika seyahatleri için ideal mevsim yavaş yavaş sona ermeye başlarken, Moritanya için mart ayından itibaren ölü mevsim başlıyor. Kuzey Afrika, Bahamalar, Martinik, Peru, Karayipler, Meksika.
Dünyadaki gezilecek yerler arasında Tibet özellikle tavsiye edilebilir. Japon Adaları'nda kiraz ağaçları nisan ayından itibaren çiçek açmaya başlıyor. Akdeniz sahilleri sakin; şimdi turist akınına uğramadan denize girebilirsiniz. Karayip adaları'nda ise güzel havaların sonuna yetişebilirsiniz. Çin, Japonya, Akdeniz, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Türkiye gibi Akdeniz ülkeleri için de geçerli.
Güneşli ve ılık ilkbahar günlerinin başlaması ile birlikte Britanya adaları ya da Kuzey Avrupa, ideal tatil seçenekleri olabilir. Tam tersine, Orta Amerika ve Karayipler, sonbahara dek süren yağışların başlamasıyla birlikte gündemden düşüyor. Batı Afrika içinse mayıs ayı, yağmurlar başlamadan gitmeniz için son fırsat. Büyük Britanya, Kuzey Avrupa, İsveç, Norveç, Finlandiya, Madagaskar

tag İlkbahar İlkbaharda Gezilecek Yerler İlkbaharda Neler Yenir İlkbaharda Nasıl Giyinilir İlkbaharda Oynanan Oyunlar İlkbahar Sebzeleri İlkbahar Meyveleri

2013-03-04 tarihinde Dosyabak.com tarafından DersNotları HayatBilgisi kategorisine eklenen bu içerik toplam 2278 kez ve en son 2019-01-21 17:41:28 tarihinde görüntülenmiş.