Güncel Eğitim Sitesi

İnsan Haklarını Düzenleyen Kurallar

İnsan Haklarını Düzenleyen Kurallar

İnsan Haklarını Düzenleyen Kurallar

1- Görgü Kuralları: Görgü; bir toplumda var olan ve uyulması gereken saygı ve incelik kurallarıdır.Toplum içinde olumlu ilişkiler kurabilmek için bazı kurallar vardır, bunlardan biri de görgü kurallarıdır. Kişilerin birbirleriyle karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini belirleyen kurallar, konuşma, giyinme, yeme-içme yöntemlerini, iş yerlerinde, bayramlarda
ve düğünlerde nasıl davranılacağını belirler. Görgü kurallarını çiğneyen kişi "kaba, tuhaf, bilgisiz ve görgüsüz" diye nitelendirilir. Bu nitelendirmelerin hoş olmaması nedeniyle insanlar görgü kurallarına uyma zorunluluğu hissederler.
Görgü kuralları, içinde yaşanan toplumun hukuk, din ve ahlak kurallarından tamamen ayrı değildir. Öyle ki her toplumun hukuk ve ahlak kurallarıyla görgü kuralları arasında yakın bir ilişki vardır.
Görgü kurallarına uyma insanlar arasında yakınlaşma, anlayış, hoşgörü ve dayanışma duygusu yaratır. Bu duygular ise insanları, toplumsal bütünlük ve dayanışmaya götürür.

2-Toplumda Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları :
Belli bir toplumda yaşayan kişiler, karşılıklı ilişkileri kolaylaştırmak için zamanla görgü kurallarını oluşturmuşlardır. Bu kurallar, toplumdaki gelişmişlik düzeyinin de göstergesidir ve insanların kendilerine saygı duymaları ile ilişkilidir. Bu sayede insanlar,
başkalarına ait olan mektubu okumaz, özel konuşmaları dinlemez, başkalarının odasına kapı çalmadan girmezler.

3-Giyinme Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar :
Giyinmek, insanları aşırı sıcak ve aşırı soğuktan korur. Temiz,özenli giyim, pek çok kişi tarafından takdir görür. Giyim sadece
gereksinim değil, zevk işidir.
Giyimde dikkat edilmesi gereken kuralların bazılar şunlardır:

Kadın ve erkek kendisine uygun kıyafetleri seçmelidir.
Kıyafet seçerken kişinin yaşı, fiziki yapısı, cinsiyeti, mesleği gibi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.
Giyilen elbise ile kullanılan aksesuarlar ve renk uyumu, dikkate alınmalıdır.
Boyasız ayakkabı, ütüsüz ve sökük kıyafetler giyilmemelidir.
İş yerlerinde;sade giyinmeye özen göstermek, aşırıya kaçmadan kendine yakışanı bulup giymek, kişisel bir tarz oluşturmak daha kişilikli bir giyim biçimidir.
Resmi toplantılarda koyu renk elbiseleri tercih etmek, toplantının yerini, zamanını ve özelliğini dikkate almak gerekir.

4-Karşılaşma, Selamlaşma, El Sıkışma Konularında Uyulması Gereken Kurallar :
 İnsanların birbirine selam vermeleri, insan ilişkileri açısından son derece önemlidir. Birbirini tanıyan insanlar, karşılaştıklarında birbirlerini selamlarlar. İş yerine, okula, arkadaş toplantısına gelenler kendilerinden önce gelenlere selam verirler.Selamlaşmada günün saatine göre iyi dilekler belirtilir. Ayrıca, kişilerin ilgilerini, sevgilerini, saygılarını göstermeleri açısından selamlaşma güzel bir başlangıçtır.


Öğrenmeyi Öğrenmek

Günümüzde eğitim sistemi anlatmaya dayalı bir öğretim yapısına sahiptir, o yüzdendir ki öğrenilen bilgiler kısa sürede hafızada kalmakta ve böylece gelecekte bize lazım olduğunda hafızadan çağrılması zor olacaktır veya bazen hiç çağrılmayacaktır Hafızadan çağrılacaktır diyorum çünkü her öğrenilen bilgi beynimizde bir klasörde depolanır gerekli olduğunda o klasörden alınarak aktif duruma getirilir Fakat ezberci sistem bunun önüne geçmektedir

Peki bu sıkıntılı durum karşısında ne yapılabilir, yapılabilecekler çok basit aslında Görerek öğrenme metodu uygulanmalıdır, bugün Finlandiye bu sistemi kullanmaktadır, ilkokula yeni başlayan öğrenciler ormanda öğretmenleri eşliğinde masallar anlatılarak oyun oynatılarak okul hayatına hazırlanıyorlar Çünkü biliyorlar ki, temeli sağlam olan bir yapının ayakta kalması uzun yıllar sürer ve yıkılmaları çok zordur, ancak temel sağlam olmaz ise bu binanın yıkılması an meselesidir Sağ beyin üzerine kurulu, hayalperest bir eğitim sistemi her zaman faydalı olacaktır Ülkemizde Köy Enstitüleri Cumhuriyetin çiçeği burnunda zamanlarda bu yöntemi çok iyi uyguluyordu, öğrenciler hem sanat öğrenip hem kendi okullarını inşa ediyor bunun yanında da eğitim alıyorlardı Fakir Baykurt gibi bir edebiyatçımız Köy Enstütülerinden mezun olmuştur Üzülerek söylüyoruz ki, bu gibi dünyada eşi benzeri olmayan bu sistemde kapatılmıştır

Yukarıda görüleceği üzere, eğitim yalnızca ezber mantığına dayandığında başarı ütopya olarak kalacaktır Lakin bunun tam tersi görerek, uygulayarak, pratik yaparak verilen eğitim başarının kapılarını sonuna kadar açacaktır.


tag Görgü Kuralları Öğrenmeyi Öğrenmek Karşılaşma Selamlaşma El Sıkışma İnsan Haklarını Düzenleyen Kurallar

2013-02-25 tarihinde Dosyabak.com tarafından Araştırmalar SosyalBilgiler kategorisine eklenen bu içerik toplam 4530 kez ve en son 2022-06-27 10:25:31 tarihinde görüntülenmiş.