Güncel Eğitim Sitesi

Hoşgörü ve merhamet mart ayı değerler eğitim raporu

Hoşgörü ve merhamet mart ayı değerler eğitim raporu

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

KEPEZ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

80.YIL CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU

7-E SINIFI DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ

 MART AYI  RAPORU

TEMA : HOŞGÖRÜ VE MERHAMET

UYGULANDIĞI DERS:REHBERLik

             Her insanın sahip olması gereken güzel huylardan bir de merhamettir. Merhamet, insanı başkalarına iyilik ve yardım etmeye yönlendiren acıma duygusu, çaresiz kişilerin hallerine kalben acıyarak yardım ve iyilik etmeyi istemek demektir.Hoşgörü; insanlara karşı adalet, sevgi, şefkat, müsamaha ve toleranslı davranmaktır. Dinimiz de, farklı dinlere mensup olsalar bile, bütün insanlara iyi muamele ve hoşgörülü davranmamızı emreder. Çünkü İslam sevgi ve kardeşlik dinidir.

            Merhametin kaynağı Allah(c.c.)'tır. İnsanlardaki merhamet, Allah(c.c.)'ın Rahman ve Rahim sıfatlarından doğan ilahi bir duygudur. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) bu hususu şu şekilde ifade buyurmuşlardır: "Allah (c.c.) rahmeti yüz parçaya böldü. Bundan doksan dokuz parçayı kendine ayırdı, yeryüzüne kalan bir cüzü indirdi.(2) Bu tek cüz sebebiyledir ki, mahlukat birbirlerine karşı merhametli davranır. Merhamet duygusu bu sebeple soylu bir duygudur. Yaratılmışlara karşı gönlünde derin bir merhamet ve şefkat besleyen kimse içinde ilahi bir cevher taşıyor demektir.

                 Merhamet mü'minlerde bulunan temel özelliklerdendir. Hz. Muhammed (S.A.V) de kalplerdeki katılığı yumuşatan, nefretin yerine sevgiyi koyan ve insanları birbirine daha çok yaklaştıran şefkat ve merhamet hakkında; "Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlarda bu sebeple uykusuzluğa ve hastalığa tutulurlar."(3) buyurmuşlardır.

                 İslam Dini'nin getirdiği merhamet, bütün insanlığı hatta mevcudatı kucaklayan evrensel bir merhamettir. Bizler de dinimizin getirdiği bu merhameti kalbimize yerleştirerek çaresizlerin haline kalben üzülmeli, merhametle yardımlarına koşmalıyız.

                 Peygamberimiz (S.A.V)'in bir hadis-i şerifiyle bitirmek istiyorum. Allah Resulü buyurdular ki: "Yeryüzünde olanlara merhamet ediniz ki göktekiler de size merhamet etsin''

                 Öğrenciler din kültürü dersinde öğrendikleri mehamet ve hoşgörü ilgili bilgileri derste birbirleriyle paylaştılar.İslam dininin getirdiği merhamet ve hoşgörü ilgili görüşlerine uygun örnekleri paylaştılar. Peygamberimizin  (S.A.V) hadis-i şeriflerini arkaşlarıyla paylaştılar.Kutlu doğum haftasıyla ilgili görüşlerini birbirleriyle paylaştılar.

AYŞEN GÜL BÜYÜKYAĞCI

SINIF REHBER ÖĞRET.        

 


tag Hoşgörü ve merhamet mart ayı değerler eğitim raporu

2012-04-11 tarihinde Dosyabak.com tarafından Rehberlik kategorisine eklenen bu içerik toplam 6800 kez ve en son 2022-01-22 07:11:51 tarihinde görüntülenmiş.