Güncel Eğitim Sitesi

Destek ve Hareket Sistemi

Destek ve Hareket Sistemi

DESTEK VE HAREKET 

 


*İskelet adı verilen ve kemiklerden oluşan bu yapı birçok canlının vücuduna şekil verir, destek sağlar ve canlının hareket etmesine yardımcı olur.

*İskeletimiz; kafatası, omurga, göğüs kafesi ve üyeler (kollar ve bacaklar) olmak üzere dört bölümden oluşur.

*İskeletimizi oluşturan kemikler sert bir yapıya sahiptir. Kemikler sert yapıda olmasına rağmen birçok farklı hareketi kolaylıkla yapabiliriz. Bu hareketleri yapmamızı sağlayan ve iskeletimizi oluşturan kemikleri birbirine bağlayan yapıya ise eklem adı verilir.

*Derimizin altında vücudumuzu bir zırh gibi saran yapı kaslarımızdır.

*Kaslarımız, kemik ve eklemlerimizle birlikte vücudumuzun hareket etmesini sağlar.

*Ayrıca iskeletle beraber vücudumuza şekil verir

*Vücudumuzun değişik kısımlarında, farklı görevleri olan kaslara sahibiz. Bu kaslar, iskelet sisteminde bulunan kemikleri hareket ettirerek günlük yaşamımızdaki birçok hareketi yapmamızı sağlar.

*Kemiğin üzerine yapışık kaslar çiftler hâlinde çalışır. Aynı yönlü çalışan kaslarımız olduğu gibi zıt yönlü çalışan kaslarımız da vardır.

*Kaslarımız hareket ederken kasılıp gevşeyebilme özelliğine sahiptir.
 

 

İskelet ve Kas Sağlığını Olumsuz Etkileyen Davranışlar
1-Çantayı tek kolla taşımak
2-Ders çalışırken ve otururken yanlış pozisyon almak
3-Yere eğilirken dizlerimizi bükmemek gibi

 

 

*Bütün besin maddelerinden yeterince tüketmek, dengeli ve sağlıklı beslenmemizi, dolayısıyla sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

*Bol şekerli, asitli gıdalar ve hazır besinleri tüketmek kilo almamıza neden olur. Kilo almamızın sonucunda ise hareket yeteneğimiz kısıtlanır ve vücudumuzun şekli bozulur. Bu yüzden destek ve hareket sistemimizin sağlığı için beslenmemize dikkat etmeliyiz.

*Deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler kemik ve kaslarımızın gelişimi için oldukça önemlidir. Bu besinlerden yeterince tüketmeliyiz.

*Güneş ışığından doğru zamanlarda ve yeterince yararlanmak da kemik ve kaslarımızın gelişimini olumlu etkiler. Ayrıca düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yaptığımızda iskelet ve kaslarımız kuvvetlenir. Bunun sonucunda sağlıklı ve dinç bir yapıya kavuşabiliriz.

 


tag destek ve hareket iskelet kaslar iskelet ve kas sağlığını olumsuz etkileyen davranışlar fen ve teknoloji dersi fen bilgisi 6. sınıf

2016-10-28 tarihinde Dosyabak.com tarafından 6.Sınıf FenveTeknoloji kategorisine eklenen bu içerik toplam 4914 kez ve en son 2024-04-13 09:38:39 tarihinde görüntülenmiş.

Destek ve Hareket Sistemi Hakkında Yorum Yazın...