Güncel Eğitim Sitesi

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR - BOĞMACA

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR - BOĞMACA

BOĞMACA

Genel Özelikleri

      Bordetella pertussis ve Bordetella parapertussis adı verilen mikropların meydana getirdiği bulaşıcı bir hastalık. XX. yüzyılın ilk yıllarında bile çok tehlikeli bir çocuk hastalığıydı. Bugün, yaygın olarak uygulanan, aşı sonucunda yaygınlığı ve tehlikesi azalmıştır. Çocukların üç ile dört aylıkken boğmacaya karşı aşılanmasının uygun olduğu kabul edilmekle beraber, bazı memleketlerde bu aşı bebekler altı haftalıkken uygulanır. Boğmaca aşısı hastalığı kesinlikle önlemez; ancak daha hafif geçirilmesine yol açar.

Belirtileri

     Diğer kişilere de bulaşabilen bir hastalık olan boğmaca yaklaşık 2.5 ay kadar sürer. Hastalık ortaya çıktıktan sonraki ilk 20 gün hastalığın bulaşabildiği dönemdir. Öksürük ortaya çıktıktan sonra bir müddet daha hastalık bulaşır. Boğmacanın belirtileri belli dönemlere ayrılır. Bu dönemlerde ortaya çıkan şikayetlerde farklılıklar vardır. İlk 10-15 günlük süre kataral dönem olarak adlandırılır. Genelde belirtiler soğuk algınlığıyla benzerdir. Hapşırma,öksürük, hafif ateş ve burun akıntısı görülür.

       Bundan sonra paroksismal dönem denen ve 1.5 aya kadar uzayabilen bir dönemi kapsayan bir zaman dilimi vardır. Bu süre içinde öksürük artmıştır. Yoğun bir şekilde öksürme görülür. Günde 20 defa öksürük atakları olabilir. Sert ve yoğun bir öksürüktür. Bu öksürük nöbetlerinin sonunda derin nefes alma ortaya çıkar. Çünkü hasta oksijensiz kalmıştır. Çocuklarda bulantı, kusma ya da morarma görülebilir.

       Son dönem ise konvalesan denen iyileşme dönemidir. Süresi kişiden kişiye değişir. Öksürük 1 ay içinde geçer. Tedavi, hastalığın şiddeti bu sürenin belirlenmesinde önemlidir. Tekrar bir solunum yoluhastalığına yakalanmak öksürük nöbetlerinin tekrarlanmasına neden olur. Yetişkinlerde hastalık hafif seyrettiğinden süresi de daha kısadır. Bu kişilerde tipik belirtisi inatçı öksürüktür.

 

Tanı ve teşhisi   

     Yapılan fiziki muayene sonrası görülen klinik belirtiler ile hastanın şikayetleri tanının yönlendirilmesi açısından kolaylık sağlanacaktır. Bunun yanından yapılan laboratuvar testleriyle kanda beyaz küre sayısının artmış olması, eritrosit sedimantasyon hızında değişiklik olmaması boğmaca tanısının konmasına kolaylık sağlayacaktır. Florosan antikor testiyle antijen araması yapılır. Kesin tanı konması için kültür gereklidir. Bu şekilde bakteriler üretilerek kesin tanı konur. Belirtileri boğmacaya spesifik olmadığından bu şekilde diğer bakterilerin yol açtığı infeksiyonlardan, kistik fibrosiz hastalığından, reflüden ayrılmış olur.

       Boğmacada ilk başlarda belirtilerin üşütmeye (soğuk algınlığına) benzediği için teşhis zordur. 10 gün ila iki hafta sonra tipik boğmaca öksürüğü başlar. Sık sık öksürük spazmları gelir, arkasından zorla alınan aceleci derin soluklarla yüksek boğulma sesi duyulur.
Öksürük nöbetleri korku, kızgınlık, ağlama, hapşırma gibi itici nedenlerle başlayabilir. Çok balgam çıkarılır, bazen kusma da görülür, öksürük nöbetleri başladıktan 4 hafta sonra belirtiler yavaş yavaş kaybolur.

Tedavi süreci ve yöntemleri

      Tipik öksürük şeklinin izlenmesi çoğu kez tanıya yaklaştırır. Ek olarak boğaz veya balgam kültürü akciğer filmi çekilmesi gerekebilir. Hastanede soğuk nemli oksijen verilir. Bebeklerde öksürük başlatacak her tür etken ve uyarıcı kısıtlanır: Oda karartılır, sessiz ortam sağlanır, antibiyotik tedavisi ve balgam sökücüler verilir.

       Öksürük sırasında bebeği rahatlatacak pozisyon verilir. Beslenme de öksürüğü tetikleyebileceği için öğünler az ve sık, özellikle öksürük ataklarından sonra olmalıdır


tag ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR BOĞMACA HATSALIĞI Boğmaca hastalığının genel özelikleri Boğmaca hastalığının belirtileri nelerdir Boğmaca hastalığının Tanı ve Teşhisi Boğmaca hastalığının Tedavi süreci ve yöntemi sağlık bilgileri Boğmaca hastalığı hakkında bilgi

2012-05-19 tarihinde Dosyabak.com tarafından Araştırmalar DersNotları FenveTeknoloji SağlıkBilgileri kategorisine eklenen bu içerik toplam 4878 kez ve en son 2018-12-15 19:03:01 tarihinde görüntülenmiş.