Güncel Eğitim Sitesi

Sınav Öncesi Beslenme

Sınav Öncesi Beslenme

Gün geldi çattı. Uzun saatler çalıştınız ve çalışmanızın karşılığını alacağınız bir gündesiniz. Dilerim sınavınız umduğunuz gibi geçer. Sınav öncesi beslenmenizde bir kaç ayrıntıya dikkat ederek, sınavda yaşanabilecek bazı olumsuzlukların üstesinden gelmeniz ve hatta sınav esnasındaki konsantrasyonunuzu da artırmanız mümkün.

Bunun için sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapın. Yeterince erken uyanmanız ve kendinize kahvaltı için zaman ayırmanız çok önemli. Kahvaltı yapılmadığında konsantrasyon süresi kısalacaktır, ayrıca sınav esnasında baş ağrısı ve yorgunluk gelişir. Kahvaltılda dikkat etmeniz gereken noktalar:

1. Kahvaltıda çay yerine süt, taze sıkılmış meyve suyu veya ıhlamur, adaçayı, kuşburnu gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Çay , kahve, kola gibi kafein içeren içecekler adrenalinin ve stres düzeyinin artmasına sebep olurlar. Kalp atım hızınız artabilir. Ayrıca kafeinin diüretik etkisi de unutulmamalıdır. Diüretik etki yüzünden sınav esnasında zor anlar yaşanabilir.

2. Kahvaltıda yoğun beyaz ekmek veya hamurlu gıdalar yerine doygunluk hissini daha uzun süre devam ettiren kepekli, tam tahıllı ekmek türlerini veya keten tohumlu ekmekleri tercih edebilirsiniz.

3. Kahvaltıda ve sınav sırasında şekerler, şekerli meşrubatlar, hazır meyve suları gibi basit şekerli gıdaları tüketmemeye özen gösterin. Karbonhidratların dikkati artırdığı gibi yaygın bir görüş vardır. Beynimiz enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanmaktadır. Ancak yoğun karbonhidrat tüketimi gevşemeye ve uyku halinin artmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle, sınav sırasında basit şekerler veya çikolata yerine doğal karbonhidrat kaynağı kuru meyveler tüketilmelidir.

4. Kahvaltınızda protein kaynağı besinleri mutlaka tüketmeniz gerekiyor. Az yağlı peynirler ve yumurta doğru tercihlerdir. Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerini tercih etmeyin. Özellikle yumurta sizi uzun süre tok tutacaktır. Böylece sınav esnasında mide kazınması yaşamazsınız.

5. Kahvaltınızda mevsime uygun sebze ve meyve bulundurmayı ihmal etmeyin. Sebze ve meyveler hem öğününüzün vitamin minereal içeriğini artırır, hem de size zindelik verir.

6. Kahvaltıda ve sınavdan bir gün önce çok yoğun tuzlu ve yağlı gıdaları tüketmeyin. Bu yiyecekler daha fazla susamanıza sebep olacaktır.

7. Besin zehirlenmeleri veya sinidirim sorunlarından kaçınmak için sınav günü ve sınavdan önceki günlerde dışarıda gıda tüketmemeye özen gösterin. Aynı şekilde sınavdan bir gün önce kurubaklagiller gibi gaz yapıcı besinleri de tüketmeyin.

8. Sınav sabahı kavrulmamış badem, fındık ve cevizden 2'şer adet tüketebilirsiniz. Yağlı tohumlar, içerdikleri omega-3 gibi yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonlarının önemli bir destekçisidirler. Ayrıca protein kaynağı olmaları sebebiyle zindelik de verirler.

Sınava gireceklere zihin açıklığı ve başarılar dilerim.

Uzman Diyetisyen İdil İmamoğlu

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı


tag Sınav Öncesi Beslenme Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Uzman Diyetisyen İdil İmamoğlu

2012-07-24 tarihinde Dosyabak.com tarafından Rehberlik SağlıkBilgileri kategorisine eklenen bu içerik toplam 1712 kez ve en son 2018-05-21 13:28:39 tarihinde görüntülenmiş.