Güncel Eğitim Sitesi

Önce Alışveriş Sonra Fiş - Kısa Skeç

Önce Alışveriş Sonra Fiş - Kısa Skeç

ÖNCE ALIŞVERİŞ SONRA FİŞ

Baba, çocuk, manav, eczacı, tuhafiye ve elektrikçi rolünü oynamak üzere birer öğrenci seçiniz. Bir hafta öncesinden öğrencileri seçiniz. Yapmaları gerekenleri gösteren şeyleri öğrencilere dağıtınız ve arada prova yapmalarını sağlayınız. (Çocuğun alışveriş yaparken faturayı arkadaşları görmeden alması gerekiyor. Gerekli malzemeler de skeçin yapılacağı zaman okula gelmesini sağlanmalıdır.)

Bir baba çocuğunun eline bir liste verir. Ve der ki :" Aman çocuğum sakın unutma önce alışveriş sonra fiş. Her alışverişinden sonra mutlaka fiş al." 

Çocuk: " Peki baba" der, listeyi alır ve gider. Listede şunlar vardır:

2 kilo patates,

1 kilo domates,

1 kutu asprin,

1 adet gripin

Bir çift pantolon çorabı,

Çocuk önce manava gider, patates ve domatesi alır ardından koşar elektrikçiye gider ve bir adet elektrik fişi alır.

Sonradan eczaneye gider, asprin ve gripini alır ve ardından yine elektrikçiye gider bir fiş alır.

En son olarak da tuhafiyeye uğrar, çorabı alır ve elektrikçiye giderek bir elektrik fişi daha alır. Elektrikçi şaşkın şaşkın bakar.

Alışverişi bitirdikten sonra eve gelerek aldıklarını babasına verir. Babası çocuğunun aldıklarına baktıktan sonra: "Fiş aldın mı?" diye sorar. Çocuk bir torbayı ters çevirir ve aldığı fişleri masanın üzerine döker. Babası fişleri görünce şaşırır ve: "Bu fişleri neden aldın. Ben senden bu fişlerden istemedim ki" der. Çocuk: " Ben de bu fişleri ne için istediğini anlamadım zaten baba ama sen beni alışverişe yollarken dedin ya önce alışveriş sonra fiş diye. Ben de aldım geldim işte."

Baba şaşkın şaşkın bakar:"Yavrum ben senden fiş isterken bunları kastetmedim ki. Her alışverişten sonra alman gereken fişi yani faturayı kastettim. Her alışverişten sonra faturamızı almamız gerekiyor."

Çocuk: "Ama baba bunu bana hatırlatmana gerek yoktu ki. Her alışverişten sonra fiş almak zaten bizim vatandaşlık borcumuz. Bilinçli bir vatandaş olarak ben alışverişten sonra fişlerimi aldım der ve aldığı fişleri cebinden çıkararak babasına uzatır."   


tag Önce Alışveriş Sonra Fiş Sosyal Bilgiler Dersi Skeçleri Eğitici Skeçler Öğretici Skeçler Bilgilendirici Skeçler Drama Örnekler Alışveriş

2012-02-09 tarihinde Dosyabak.com tarafından Skeçler kategorisine eklenen bu içerik toplam 10646 kez ve en son 2018-05-24 22:39:42 tarihinde görüntülenmiş.