Güncel Eğitim Sitesi

Mustafa Kemal Atatürk'ün Bilime Verdiği Önem

Mustafa Kemal Atatürk'ün Bilime Verdiği Önem

Mustafa Kemal Atatürk'ün Bilime Verdiği Önem

 

           Atatürk, bilim ve teknolojiye çok önem verirdi. Bilim insanlarıyla toplantılar düzenler, bilimdeki gelişmeleri takip ederdi. Cumhuriyetin ilanından sonra yapılan devrimlerde bilim insanlarının görüşlerini de dikkate almıştır.

           Atatürk, cumhuriyetin ilk yıllarında hem bilimi hem de eğitimi desteklemek üzere Türk Dil ve Türk Tarih Kurumları'nın açılmasını sağlamıştır. Bu kurumlar bilimin ışığında Türk tarihi ve Türk diliyle ilgili araştırmalar yapmışlardır.

          Atatürk, pek çok bilim insanıyla görüşerek ülkemizdeki eğitimin daha iyi nasıl yapılabileceğini araştırmış ve konuyla ilgili raporlar hazırlatmıştır. Kendisi "Geometri" adında bir kitap yazmıştır.

         Atatürk,  " Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. "  sözüyle evrene ait bütün gerçeklerin bilimde saklı olduğunu anlatmaya çalışmıştır. O, bu sözüyle akıl ve bilimin yolundan sapılmaması gerektiğini söylemek istemiştir.


tag Mustafa Kemal Atatürk Bilime Verdiği Önem Mustafa Kemal Atatürk'ün Bilime Verdiği Önem

2012-02-16 tarihinde Dosyabak.com tarafından 5.Sınıf Araştırmalar Atatürk SosyalBilgiler kategorisine eklenen bu içerik toplam 3877 kez ve en son 2018-06-17 18:50:08 tarihinde görüntülenmiş.