Moby Dick (Beyaz Baline) özet

Moby Dick (Beyaz Baline) özet

Ishmael, parasının azaldığı aynı zamanda onu karaya bağlayan bir şey de kalmadığı için dünya denizlerine açılmak ister. Onun istediği bir balina seferidir.
-“Ben denize gittim mi, tayfa olmalıyım; baş kasaraya inen, ana direğin tepesine çıkan düpedüz bir tayfa” der. Eski çantasına bir iki gömlek tıkarak, balina gemisine binmek için Nantucket’e doğru yola koyulur. Yerleştiği handa, her tarafı dövmelerle kaplı, oldukça garip bir adam olan, balina avcısı Queequeq tanışır. Queequeq, aynı zamanda değişik inançları olan bir yerlidir.
Limandaki üç gemiden biri olan, Pequed isimli bir gemiye tayfa ve zıpkıncı olarak yazılırlar. Kaptan Peleg ve kaptan Bildad gemiyi sefere hazırlamaktadırlar. Ancak bir dilenciden hakkında hiçte iyi şeyler duymadıkları kaptan Ahap’ı henüz göremezler.
Balina gemisi Pequed, kutlu bir Noel öncesi avlanmak üzere limandan ayrılır. Bu gemi Ishmael için artık Yale Koleji, Harward Üniversitesidir. Birkaç gün sonra kendileri için çok esrarengiz birisi olan Kaptan Ahab’ı da görürler. Bir bacağı takma ve balinanın çene kemiğinden yapılmıştır. Yüzü korkunçtur ve soluk bir leke vardır. Pipo içmek için güverteye çıktığı zaman tayfalarına bir put gibi bakmaktadır ancak ortalarda pek gözükmez.
Ishmael, gemi ve balinalar hakkında tayfalardan bilgi edinmeye başlar. Marangozu izler, yağ kazanlarını inceler. İspermeçet balinaları hakkında pür dikkat kesilir, denizcilerle ilgili efsaneleri dinler, zıpkıncılara gıpta ile bakar. Artık ona da direk başı nöbeti gelmiştir. Gözleri ufukta bir balinanın fıskiye gibi suları gökyüzüne doğru püskürtmesini bekler.
Kaptan Ahab beklenmedik bir şekilde, bir gün, herkesi kıç güverteye toplar. Elindeki kocaman bir İspanyol altınını göstererek,
 
-“Hanginiz bana beyaz başlı, kırışık alınlı, eğri çeneli bir balinayı haber verirse; hanginiz bana, kuyruğunun sancak tarafında üç zıpkın yeri olan bir beyaz balinayı gösterirse, bu koca altın onun olacak, çocuklar !”diye bağırdı.
Kaptan Ahab altını direğe çakarken, tayfaların “yaşa yaşa sesleri arasında”tekrar; “bir beyaz balina diyorum” dedi, “bir beyaz balina. Gözlerinizi dört açın çocuklar. Köpüklü beyaz suları kollayın; bir beyaz kabarcıkta görseniz, haber verin.”diye bağırıyordu. Tayfalardan Tastego; Ahab Kaptan dedi
 
-“Bu beyaz balina, Moby Dick dedikleri balina olacak.”
Moby Dick” diye bağırdı Ahab.
 
Kamarotların sunduğu şarapla herkes sarhoş olup kendinden geçerken Beyaz Balina Moby Dick hakkındaki efsaneler ağızdan ağıza yayılır.


tag Moby Dick Beyaz Baline özet

2012-11-19 tarihinde 2001yigit2001 tarafından KitapÖzetleri kategorisine eklenen bu içerik toplam 1306 kez ve en son 2017-05-21 19:37:57 tarihinde görüntülenmiş.