Güncel Eğitim Sitesi

Meteorolojik olarak nem 'in sıcaklığa etkisi nedir?

Meteorolojik olarak nem 'in sıcaklığa etkisi nedir?

sıcaklık nem ilişkisi

 

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı tabloya göre, beklenen sıcaklık ile bağıl nem arasındaki ilişki, hissedilen sıcaklığı veriyor.
Alınan bilgiye göre, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bugünlerde vatandaşlara sıcak uyarısında bulunan Sağlık Bakanlığının hazırladığı tablo, önemli bilgiler veriyor.
Hava sıcaklığının bölgedeki nemin etkisiyle farklılık gösterebildiğini anlatan sıcaklık tablosuna göre yükselen nemle birlikte hissedilen sıcaklık oldukça fazla olabiliyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sıcaklık tahminlerine göre bir değerlendirme yapıldığında vatandaşların tabloya göre hissedilecek sıcaklığı hesaplamadan dışarı çıkmamaları sağlıkları açısından çok faydalı görünüyor.

 

 

TABLODAKİ RENKLER NE ANLAMA GELİYOR?

Tabloda sıcaklık ve nemin ilişkilendirilmesiyle tahmin edilen hissedilen sıcaklık değerleri renklere bölünüyor. Hissedilen sıcaklık aralıkları nemin etkisine göre değişiyor. 54-99 derece arası kırmızı, 38- derece arası sarı, 32-42 derece arası mavi, 25-31 derece arası yeşil renkte gösteriliyor.

Herhangi bir bölgede hissedilen sıcaklık değeri kırmızı renkle gösterilen bölgede yer alıyorsa ısı veya güneş çarpması ile termal şokun an meselesi olabileceği belirtiliyor.


Sarı renkte gösterilen aralığa giren bölgede ise güneş çarpması, ısı krampları veya ısı bitkinliği, fiziksel etkinlik ve bu şartlarda etkilenme süresine bağlı olarak şiddetli termal stres ile birlikte ısı çarpması görülebiliyor.

Sıcaklıkta mavi renk içine giren bölgelerde fiziksel etkinlik ve bu şartlarda etkilenme süresine bağlı olarak kuvvetli termal stres ile birlikte ısı çarpması ısı krampları ve ısı yorgunluklarının muhtemel olabileceği kaydediliyor.

Yeşil bölümde ise fiziksel etkinlik ve bu şartlarda etkilenme süresine bağlı olarak oluşan termal stresten dolayı halsizlik, sinirlilik, dolaşım ve solunum sisteminde bir çok rahatsızlık meydana gelebiliyor.


tag Meteoroloji nem in sıcaklığa etkisi nedir bağıl nem sıcaklık ilişkisi önemli bilgiler

2012-08-07 tarihinde Serdar Bulut tarafından Araştırmalar SağlıkBilgileri kategorisine eklenen bu içerik toplam 1990 kez ve en son 2018-07-15 05:44:49 tarihinde görüntülenmiş.