Maddenin Halleri ve Ölçülebilir Özellikleri

Maddenin Halleri ve Ölçülebilir Özellikleri

MADDENİN HALLERİ

*Maddenin üç hali vardır. Bunlar ; katı, sıvı ve gazdır.

  1. KATI MADDELER :

 

ÖNEMLİ : Küçük taneli katılar , sıvılar gibi akışkandır. Bu tür katı maddeler aynı zamanda sıvılar gibi içinde bulundukları kabın şeklini alırlar. Örneğin ; toz şekeri veya tuzu bir kavanoza doldurduğumuzda , kavanozun şeklini aldığını görürüz. Bunun sebebi yığın halinde bulunmalarıdır. Bu durum küçük taneli katıların sıvı olduğu anlamına gelmez. Çünkü bunlar tek tek düşünüldüğünde katı oldukları görülür.

 

  1. GAZLAR :

 

MADDENİ ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ

 

Maddenin renk, koku, saydamlık gibi özelliklerini ölçemeyiz, rakamlarla veya birimlerle ifade edemeyiz. Fakat maddenin rakamla ifade edilebilen ve ölçülebilen özellikleri vardır. Bunlar, kütle ve hacimdir.

 

KÜTLE :

Evet ölçebiliriz. Önce sıvıyı içine koyacağımız kabı boş haldeyken tartarız. Tartım sonucunda elde edilen değer bize kabın darasını gösterir ( boş kabın ağırlığına dara denir. ) Sonra kabın içini sıvı ile doldurur ve yeniden tartarız. İkinci tartım sonucu elde edilen sonuç ise brüt kütledir. Brüt kütleden kabın darasını çıkardığımızda net kütleye ulaşırız ( yani kabın içerisindeki sıvının kütlesi )

 

HACİM :


tag maddenin özellikleri hacim kütle katı maddeler sıvı maddeler maddenin ölçülebilir özellikleri hacim nedir maddenin halleri

2012-11-28 tarihinde Dosyabak.com tarafından DersNotları FenveTeknoloji kategorisine eklenen bu içerik toplam 4398 kez ve en son 2017-08-24 11:55:40 tarihinde görüntülenmiş.