Güncel Eğitim Sitesi

Maddenin Halleri (Katılar - Sıvılar- Gazlar)

Maddenin Halleri (Katılar - Sıvılar- Gazlar)

**Maddenin üç hali vardır. Bunlar ; katı, sıvı ve gazdır.

 

  1. KATI MADDELER :
  • Katı maddelerin belli bir şekli vardır. Dışarıdan bir etki olmadıkça şekilleri değişmez.
  • Katı maddeler akışkan değildir. ( masa, tahta, defter ...)

 

  1. SIVI MADDELER :
  • Sıvı maddeler akışkandır. Sıvıların belli bir şekli yoktur. Sıvı maddeler içinde bulundukları kabın     şeklini alırlar. ( su, süt, yağ ... )

 

ÖNEMLİ : Küçük taneli katılar , sıvılar gibi akışkandır. Bu tür katı maddeler aynı zamanda sıvılar gibi içinde bulundukları kabın şeklini alırlar. Örneğin ; toz şekeri veya tuzu bir kavanoza doldurduğumuzda , kavanozun şeklini aldığını görürüz. Bunun sebebi yığın halinde bulunmalarıdır. Bu durum küçük taneli katıların sıvı olduğu anlamına gelmez. Çünkü bunlar tek tek düşünüldüğünde katı oldukları görülür.

 

  1. GAZLAR :
  • Gazlarda aynı sıvılar gibi bulundukları kabın şeklini alırlar. Belli bir şekilleri yoktur. Örneğin;  topun, şişmiş balonun içindeki hava.
  • Gazların yayılma özelliği vardır. Örnek;odanın bir köşesine dökülen kolonya buharlaşarak gaz haline gelir ve kokusu bütün odaya yayılır.
  • Gazlar çok küçük gözeneklerden kaçabilir. Örneğin; şişmiş bir balonu toplu iğneyle deldiğimizde balonun hızla söndüğünü görürüz. Bu deneyde bize gazların küçüçük gözeneklerden bile geçebileceğini gösterir.
  • Gazların varlığını anlamak için ; bir kağıt parçasını yüzümüze yelpaze gibi tutalım veya yanan bir mumu üfleyelim. Her iki etkinliğin sonucunda da havayı hissederiz.

tag Maddenin Halleri sıvı maddelerin özellikleri katı maddelerin özellikleri gaz maddelerin özellikleri sıvıların özellikleri katıların özellikleri gazların özellikleri katı sıvı gaz örnekleri

2012-03-11 tarihinde Dosyabak.com tarafından DersNotları FenveTeknoloji kategorisine eklenen bu içerik toplam 6405 kez ve en son 2018-05-22 20:04:22 tarihinde görüntülenmiş.