Güncel Eğitim Sitesi

Kompozisyon Çalışması : Yeme İçmeden Kesilmek Oruç Değildir. Oruç; Çirkin Söz Söylemekten...

Kompozisyon Çalışması : Yeme İçmeden Kesilmek Oruç Değildir. Oruç; Çirkin Söz Söylemekten...

KONU : "YEME İÇMEDEN KESİLMEK ORUÇ DEĞİLDİR. ORUÇ; ÇİRKİN SÖZ SÖYLEMEKTEN, KÖTÜ TEMASTAN, NEFSİN BOYUNDURUĞUNDAN KURTULMAK VE FENA HAREKETLERDEN SAKINMAKTIR."
Hz. Muhammed

Anafikir: Kötü söz söylememek, kötü hareketler yapmamak, nefse esir olmamak, gerçek dindarlığın koşullarındandır.
ÖRNEK ÇALIŞMA:
"Gerçek dindarlık da eğitim ister. Dinin gereklerini yerine getirirken şekilci olmaktan kurtulunmalıdır. Ama cahil kimseler bunu anlayamazlar; dini kendi nefsini düşünme, günahlardan kurtulma yolunda bir sığınak olarak kabul ederler. Kötü hareketlerde bulunanlar ve kötülüklerimde direnenler, şeklen dinin gereklerini yerine getirmekle ebedi bir kurtuluşa ereceklerini sanırlar. Hatta bu kimseler, günahlardan sıyrılmış temiz bir insan olarak görmeye başlarlar kendilerini.
Böyleleri hiç şüphesiz iyi insan değildirler; ve ancak, kendi kendilerini kandırırlar. Büyük dinler, insanları iyilik ve doğruluğa yöneltmek için ortaya çıkmıştır. Yalnız önemli olan, kalben iyiliktir. önce kalbi ve ruhu ihtiraslardan arıtmalı, tutum ve davranışlara düzen vermeli, iradeye hakim olmalı, ondan sonra ibadete başlamalı. Tanrının sahtekar ve aç kullara ihtiyacı yoktur.
Eğer insan, ihtiraslarına iradesiyle gem vurabiliyor, kötü tutum ve davranışlardan kendini men edebiliyorsa, ancak o zaman Tanrı'nın emirlerini yerine getiriyor, O'nun gösterdiği yolda yürüyor demektir. Ve ancak o zaman gerçek bir mümin, iyi bir insandır.


tag Türkçe Edebiyat Dersleri Kompozisyon Örnekleri Çalışmaları Kuralları kompozisyon yazıları

2012-02-17 tarihinde Dosyabak.com tarafından Edebiyat Kompozisyonlar Türkçe kategorisine eklenen bu içerik toplam 1875 kez ve en son 2018-05-20 15:03:48 tarihinde görüntülenmiş.