Güncel Eğitim Sitesi

Kompozisyon Çalışması : Hata Yapmaktan Korkan İnsan Hiçbir Şey Yapamaz

Kompozisyon Çalışması : Hata Yapmaktan Korkan İnsan Hiçbir Şey Yapamaz

KONU: "HATA YAPMAKTAN KORKAN İNSAN HİÇBİR ŞEY YAPAMAZ.'
Lincoln

Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:
Açıklamamızın amacı; uyuşuk ruhları yenmek, hata yapmaktan korkup da hayatları boyunca hiçbir başarı gösteremeyen insanları uyarmaktır. Bilirsiniz ki, hiçbir başarı eziyet çekmeden kazanılamaz. Bu yönden düşünerek şöyle bir düşünce düzeni kurabilirsiniz.
1 - Başarıya ulaşmış kimselerin hayata karşı tutumları;
2 - Hata - başarı ilişkisi;
3 - Konuyla ilgili örnekler;
4 - Fikir ve görüşlerin derlenmesi;
5 - Sonuç.
ÖRNEK ÇALIŞMA:
"Elbette hayatta hiç kimse kusursuz ve hatasız bir çalışma sonunda başarıya ulaşmış değildir. Bir insan ne kadar tedbirli, çalışkan ve akıllı olursa olsun, umulmadık nedenlerle hata yapabilir. Hatalar mutlaka kötü niyetten doğmaz. Bazı insanlar hata yapmayı bir zaaf ve yetersizlik olarak kabul ederler; bu yüzden de hamle yapmaktan kaçınırlar.
Oysa, başarmaya kesin olarak karar veren bir kimsenin mücadeleci, azimli ve girişken olması gerekir. Ayrıca, "hatasız insan olmaz" sözü de, bize insan karakterinin ve çalışmasının bir noktada aksayabileceğini anlatır. önemli olan; bu hataları düzeltmek ve ikinci bir defa yapmamaktır.
Kendi yetenek ve gücünü yetersiz bularak hata yapmaktan korkan bir insanın ruhu, mücadele ışığından yoksundur. Böyle bir korkuya kapılmak, başarı yollarına set çekmek demektir."

tag Türkçe Edebiyat Dersleri Kompozisyon Örnekleri Çalışmaları Kuralları kompozisyon yazıları

2012-02-17 tarihinde Dosyabak.com tarafından Edebiyat Kompozisyonlar Türkçe kategorisine eklenen bu içerik toplam 7784 kez ve en son 2018-06-25 09:21:44 tarihinde görüntülenmiş.