Güncel Eğitim Sitesi

Kompozisyon Çalışması : Gövdelerin, Tiyatro Ruhların Şifa Kaynağıdır

Kompozisyon Çalışması : Gövdelerin, Tiyatro Ruhların Şifa Kaynağıdır

KONU: "HASTAHANE GÖVDELERİN, TİYATRO RUHLARIN ŞİFA KAYNAĞIDIR."
Muhsin Ertuğrul

Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:
Açıklamamızın amacı; tiyatronun ruhumuzu eğiten, aydınlığa
 
kavuşturan bir yer olduğudur. Düşünce düzeni:
1 - Beden hastalığı - hastane ilişkisi;
2 - Ruh hastalığı - tiyatro ilişkisi;
3 - Sonuç.
ÖRNEK ÇALIŞMA:
"Bedensel hastalıkların önüne geçmek, tedavi etmek için hastanelere başvurmak gerekir. Bedeni rahatsızlık çekenler ancak hastanelerde şifa bulur.
Ruhi dengesizliklerimiz, birtakım tehlikeli ruh hastalıklarına sebebiyet verir. Bu hastalıklar gövde hastalıklarından daha korkunçtur. Gövde hastası nihayet acı çeker ve ölür. Ruh hastaları ise, kendilerine olduğu kadar çevrelerine de ıstırap ve zarar verirler.
Tiyatronun eğitici bir tarafı vardır, insana doğru hareket etmeyi, doğru duymayı, doğru düşünmeyi öğretir. İyiyle kötüyü ayırmayı, varlığımızın gerçek anlamını, birbirimizi sevmeyi orada öğreniriz.
Birtakım bunalımlar içinde kıvranan, doğru ve gerçek yolu bir türlü bulamayan insan, orada kötü duyguların ve düşüncelerin etkisinden kurtulur; iyiyi ve doğruyu belirli bir şekilde görerek öğrenir. Bir tür hayat tecrübesi yaşar.
Sözgelimi, şüpheci bir insan kendisi gibi şüpheci bir insanın dramını çizen bir temsil seyrettiği zaman, orada kendini, hatalarını görür. Tiyatroda birtakım olaylar ortaya konularak bunların çözümlemesi yapılır.-İşte bu çözümler seyirciler için bir hayat ve kurtuluş anahtarı olur. Olaylar arasında bağ kurmak, nedenleri ve niçinleri bulmak kolaylaşır. Böylelikle ruh, içine düştüğü çaresizliklerden, karamsarlık bunalımından kurtulur.
Kısacası tiyatro, ruhları dengesizlikten kurtaran, insana insanlığı öğreten bir eğitim okuludur."

tag Türkçe Edebiyat Dersleri Kompozisyon Örnekleri Çalışmaları Kuralları kompozisyon yazıları

2012-02-17 tarihinde Dosyabak.com tarafından Edebiyat Kompozisyonlar Türkçe kategorisine eklenen bu içerik toplam 2126 kez ve en son 2018-05-21 04:39:21 tarihinde görüntülenmiş.