Güncel Eğitim Sitesi

Hızlı Okuma Tarihçesi

Hızlı Okuma Tarihçesi

       Son yıllarda zamanı etkin kullanmanın öneminin artması ile birlikte hızlı okuma eğitimi ülkemizde de hızla gelişmeye başlamıştır. Türkiye'de hızlı okuma eğitimi henüz çok yenidir. İlk hızlı okuma kursu ve bu alandaki çalışmalar 1980'li yılarında Reha Oğuz Türkkan tarafından başlatılmıştır. Oysa dünyada hızlı okuma çalışmaları 2.Dünya Savaşı'nın devam ettiği sıralarda başlamıştır.

İngiliz ordusunun kayıplarının Alman hava kuvetlerinin saldırıları sonucu hızla artması, ordudaki pilotların ve ileri gözcü görevi yapan gözetleme kulesinde görevli askerlerin, Alman savaş uçaklarını uzak mesafeden çok kısa sürede ayırt edebilmeleri için eğitilmeleri ile hızlı okumanın temelleri atılmış oldu. Yapılan çalışmaların sonunda askerlere süratli ve çevik algılama alışkanlıkları kazandırılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nde aynı yıllarda Ohio Üniversitesi'nin yaptığı bir çalışmada D.S.Renshaw  "tachistoscope"  bir diğer adıyla "visualizer" adında bir aygıt geliştirerek saniyenin 1/25 1/50 1/100 kadar kısa sürelerde şekillerin algılaması konusunda çalışmalar yapmış ve bu alanda önemli mesafe kat etmiştir. İlk yıllarda gözün eğitilerek hız ve çeviklik kazanması orduda uzak mesafedeki nesnelerin tanınması için kullanıldıysa da sonraki yıllarda yazı ve figürler üzerine uyarlanmış, bu sayede "hızlı okuma" alanında önemli mesafeler alınmıştır..

Hızlı okuma eğitimi 1950'li yıllarda beyin üzerinde çalışmalar ve beyin - göz koordinasyonu çalışmaları ile gelişmeye devam etmiştir. Sarbonne 'da göz hekimi olan Emile Javal gözün okuma esnasında duraklamalar yaptığı ve satır üzerinde sıçrayarak ilerlediği konusunda önemli tespitlerde bulunmuştur.


tag Hızlı Okuma Tarihçesi hızlı okuma çalışmaları hızlı okuma nedir

2012-09-12 tarihinde Dosyabak.com tarafından Araştırmalar kategorisine eklenen bu içerik toplam 2046 kez ve en son 2018-10-19 00:58:48 tarihinde görüntülenmiş.