Güncel Eğitim Sitesi

Dünya'nın Şekli İle İlgili Görüşler

Dünya'nın Şekli İle İlgili Görüşler

Dünya'mızın şekli ile ilgili geçmişte bir çok görüş öne sürülmüş. Bunlardan bazıları .Eski Yunanlılar Dünya'nın yuvarlak bir tepsiye benzediğini savunmuşlardır.Babilliler ve Eski Mısırlılar Dünya'nın bir kutu şeklinde olduğunu savunmuşlardır.
   Bu görüşler günümüzde çürütülmüştür. Geçmişte de bazı bilim adamları Dünya'nın yuvarlak olduğunu ileri sürmüş ve bunları kanıtlamaya çalışmışlardır.
Geçmişte Dünya'nın yuvarlak olduğunu ileri süren bilim adamları:
 Uluğ Bey : Türkmenistan da yaşamış burada bir gözlem evi kurmuş ve bir çok yıldızın yerini belirlemiştir.
  Fernando Magellan : Bir yerden yolculuğa başlayan bir kişinin hep aynı yöne gitmesi halinde aynı yere ulaşacağını söyleyen  Magellan, İspanya'dan yola çıkmış yolculuk sırasında hayatını kaybetmiştir. Ancak yola çıktığı gemilerden iki tanesi İspanya'ya geri dönerek amacına ulaşmıştır.
  Galileo Galilei : Avrupalı bir bilgindir. Dünya'nın yuvarlak olduğunu ve kendi çevresinde döndüğünü kanıtlamıştır. Ancak Galileo'ya inanılmamış ve düşüncesinden dolayı yargılanmıştır.
  Pisagor: Dünya'nın büyük olasılıkla yuvarlak olduğunu ilan eden ilk kişiydi. Ancak Pisagor'un bunu nasıl keşfettiği bilinmemektedir.

tag Dünya'nın Şekli İlgili Görüşler Dünya'nın Şekli İle İlgili Görüşler

2012-04-14 tarihinde Dosyabak.com tarafından Araştırmalar kategorisine eklenen bu içerik toplam 11664 kez ve en son 2018-06-18 06:09:29 tarihinde görüntülenmiş.