Güncel Eğitim Sitesi

Çocuğunuzla Sağlıklı İlişkiler Kurmak İçin Öneriler

Çocuğunuzla Sağlıklı İlişkiler Kurmak İçin Öneriler

1. Çocuğunuzun yanında, yakınında, arkasında olduğunuzu hissettirin. Ona yapabilme süresi veya imkanı verin.

 

2. Kuralcı olmamaya çalışın. Anlayışlı hoşgörülü olun ve verdiğiniz emirleri kızarak değil, gülerek söyleyin.

 

3. Hayattan tat almayı kaçırmamaya çalışın.

 

4. Çocukla zıtlaşmaya gitmektense, onunla güzel şeyleri nasıl yapabilirim diye düşünün.

 

5. Sizi sonuca götürecek sertlik değil, sıcak bir ilişkidir.

 

6. Nerede durulmasını istediğinizi kesin, açık kısa ve öz olarak anlatın.

 

7. Mesajınızı bir kaç kere tekrarlamak gerekebilir. Ama her defasında tek kelimelik kesin ve açık emirler yeterli olacaktır.

 

8. Durumunu anlamaya ve öğrenmeye çalışın. Zorlayıcı, cezalandırıcı ve kuralcı olmayın. Disiplin kurallarının esiri olmanız gerekmiyor. Esnek ama kuralsız olmayın. Her kuralın çocuğunuzun durumuna göre esnetilebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

 

9. Kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı etme yolunu seçmeyin.

 

10. Sık sık yanlış yapıyorsa; bu durumun onun kendi yapısından kaynaklanabileceğini göz önünde bulundurun.

 

11. Çocuğunuza kızarak becerisizlikle suçlamamaya çalışın. Paniğe kapılmanız veya çocuğu paniğe sokmanız işleri daha da zorlaştıracaktır.

 

12. Diğer çocuklarla kıyaslamayın. Bu durum çocuğu üzmekten başka bir işe yaramayacaktır.

 

13. Sürekli aynı şeyi tekrar ederek söylenmeyin. (Dırdırcı olmayın). Bir şeyi defalarca söylemek işe yaramadığı gibi, çocuğun dikkatinin dağılmasına da neden olacaktır.

 

14. Mutluluğu okul başarısında aramayın. Öğrenmenin çocuğunuza uygun yollarını bulmada bir psikologdan yardım isteyebilirsiniz.

 

15. Çocuğunuzla ilişkinizi düzeltmek daha hoşgörülü olmak, olaylara olumlu yaklaşmak işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 

16. Çocuktan beklediğiniz davranışları uygulayarak, çocuğa örnek olun.
 

Siz ve çocuğunuz sorunlarla baş edeceksiniz. Bu yolda zorluklar vardır. Bu zorluklar sizi yavaşlatacaktır. Sabır gösterin. Her şeyin bir anda düzeleceğini düşünmeyin. Kendinize ve çocuğunuza vakit tanıyın. Sonuca sizin verdiğiniz emekle ulaşılacağını unutmayın.

Psikolog size yolu ve yöntemi gösterecektir. Yolu aşmak ve işi yapmak size kalmaktadır. Sonuca yavaş yavaş ulaşılacaktır. Hiç kimsenin elinde sihirli değnek yoktur. Hiç bir çocuk psikologa geldiğinin ertesi günü mükemmel hale dönüşmeyecektir. Siz emek verdikçe bunun meyvesini ve karşılığını alacağınız açıktır.Dosyabak.com güzel günler diler.


tag rehberlik yazılar Psikolog önerileri iyi bir anne baba olmak için başarılı iletişim kurmak çocukla iletişim yolları Dosyabak.com

2012-07-12 tarihinde Dosyabak.com tarafından Rehberlik VeliToplantısı kategorisine eklenen bu içerik toplam 2980 kez ve en son 2018-10-18 20:39:18 tarihinde görüntülenmiş.