Güncel Eğitim Sitesi

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR - SUÇİÇEĞİ

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR - SUÇİÇEĞİ

SUÇİÇEĞİ

Genel özelikleri

        Suçiçeği hastalığı çiçek hastalığına benzer fakat çiçek hastalığı kadar tehlikeli değildir. Bu hastalığın yaygın görüldüğü dönem kış mevsimidir. Virüsün vücuda alınmasından yaklaşık 2 hafta sonra hastalık kendisini göstermeye başlar.

      Hastalık ilk olarak ateş ile kendisini gösterir. Bu sırada yoğun bir bel ve baş ağrısı görülür,
Değişik boyutlarda olabilen kırmızı lekeler gövde, kol ve bacaklarda oluşur, Oluşan bu lekeler bir-iki gün içerisinde sulanarak patlar, Sivilcelerin patlaması genellikle iz bırakmaz. Bıraksa dahi silik bir görünümdedir, Kabarcık aşamasında iken oldukça güçlü kaşıntı etkisi yapar. Bu bölgeyi kaşımak yerine, ılık sirkeli su ile silmek ve daha sonra pudralamak, bu hissiyatı azaltacaktır,

Belirtileri

     Ateş, halsizlik Kırmızı kaşıntılı lekeler Varicella da denilen su çiçeği, esas olarak çocuklarda görülür. Bağışıklığı olmayan yetişkinler de bu hastalığa yakalanabilir. Oldukça bulaşıcıdır. Mikroplu zerreciklerin solunum yoluyla içe çekilmesiyle yayılır, ayrıca kırmızı lekelerin patladığı yerlerde temas etmekle de yayılabilir. Su çiçeği geçiren kimselerde virüs ileri tarihlerde zonaya neden olabilir.

Tanı ve teşhisi

      Suçiçeği tanısı tipik döküntülerin görülmesi ile konur. En iyi tanınan suçiçeği belirtisi kaşıntılı, kırmızı çil gibi lekelerdir. En çok yüzde, başta, göğüste, sırtta ve az da olsa kollar ve bacaklarda görülür. Lekeler, virüsü aldıktan 2 hafta sonra yüzeysel noktalar halinde başlar. Bu lekeler hemen sıvı ile dolar, patlar ve kabuklanır. Kabuklar bir iki hafta içinde dökülür. İlk 1 ila 5 gün içinde yeni lekeler çıkmaya devam eder. Böylece hastalığın çeşitli safhaları aynı anda görülür. Ateş ve kırıklık çocuklarda daha hafif, yetişkinlerde ise daha şiddetlidir.

Tedavi süreci ve yöntemleri

      Suçiçeği iyi seyirli bir hastalıktır ve viral enfeksiyonludur. Antibiyotik gerektirmez. Tedavide ateş için parasetamol kullanılmaktadır. Ateş için kullanılabilen diğer ilaçlar tercih edilmez. Antienflamatuar ilaçlar genelde bakteriyel enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Suçiçeğinin hastalığının seyri sırasında aspirin kullanılmaz. Parasetamol dışında kaşıntıya yönelik antihistaminik ilaçlar kullanılmaktadır. Ağızdan alınabilir, yüzeysel olarak sürülebilir. Suçiçeği geçirmekte olan bir çocuğun çok sıcak ortamda bulundurulmamasında fayda vardır. Çünkü terlediği zaman kaşıntısı artar. Çocuğa hafif banyolar yaptırılabilinir, enfeksiyon ve kaşıntı riskini engeller. Tedavide spesifik olan bir ilaç yoktur. Sportif tedavi denilen ateş düşürücü, kaşıntıya yönelik tedavi, beslenmenin iyi düzenlenmesi yeterlidir. Ancak bazı spesifik durumlarda özel durumu olan çocuklarda virüse yönelik ilaç kullanılabilir ama normal bir çocukta kullanımına ihtiyaç yoktur. Çocukta özel bir durum, kortikosteroit durumu varsa, sürekli aspirin kullanımı varsa, kişi kemoterapi görüyorsa ya da belli bir yaştan sonraki çocuklarda daha ağır seyretme ihtimali olduğu için virüse yönelik ilaç kullanılabilir.

     Suçiçeği hastalığının seyri genelde yedi gündür. Tedavi süresi de bir ile üç gün süren ateş vardır, ateş düşürücü kullanılır, 7 ile 10 güne kadar süren kaşıntı olabilmekte, antihistaminik ilaç kullanılabilir. Suçiçeğinin bulaşıcılığı döküntü ortaya çıkmadan bir hafta önce, döküntü çıktıktan sonra da bir hafta sürmektedir. Lezyonların tamamı kuruyana kadar suçiçeği olan bir çocuk bulaşıcıdır. Temasla ve solunum yolu ile bulaşmaktadır. Bu dönem içinde çocuğun istirahat etmesi, yuvaya ya da okula gidiyorsa yuvadan veya okuldan uzaklaştırılması, diğer arkadaşlarına bulaştırmaması açısından önemlidir. İstirahata ettiği dönemde semptomuna yönelik tedavi yapılır. Şikâyetlerin olduğu sürece de şikayetlerine göre tedavi yapılır. Tedavi süresi genelde döküntü ortaya çıktıktan sonra bir haftadır.


tag ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR SUÇİÇEĞİ HATSALIĞI Su Çiçeği hastalığının genel özelikleri Su Çiçeği hastalığının belirtileri nelerdir Su Çiçeği hastalığının Tanı ve Teşhisi Su Çiçeği hastalığının Tedavi süreci ve yöntemi sağlık bilgileri Su Çiçeği hastalığı hakkında bilgi çiçek hastalığı Suçiçeği

2012-05-19 tarihinde Dosyabak.com tarafından Araştırmalar DersNotları FenveTeknoloji SağlıkBilgileri kategorisine eklenen bu içerik toplam 6259 kez ve en son 2018-05-24 11:47:05 tarihinde görüntülenmiş.