Güncel Eğitim Sitesi

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR - KIZIL

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR - KIZIL

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR

KIZIL

Genel özelikleri

       Streptokok adı verilen bakteri cinsi mikroorganizmaların yol açtığı bir hastalıktır. Boğaz ağrısının takiben tüm gövdede sulu boya ile boyanmış gibi pembe kırmızı döküntüler olur. Hastalığın 4-5 gününde dilin üzerini kaplayan mukoza, kenarlardan soyulmaya başlar. Çilek dili görünümü meydana çıkar. Uygun antibiyotiklerle tedavi edilir. Tedavi edilmemiş olgularda eklem romatizması ve böbrek iltihaplanması gelişebilir Kızıl hastalığının bulgularını en fazla taklit eden hastalık, Epstein-Barr virüsünün yol açtığı öpücük hastalığıdır. Öpücük hastalığı da bademcik iltihabı ve döküntü ile ortaya çıkabilmektedir. Kawasaki hastalığı da benzer bulgularla ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kızıl hastalığının tipik özelliklerini akılda tutmakta fayda vardır:

       Kızıl hastalığı her zaman bademcik iltibına eşlik eder, alınan strep A testi ile boğaz kültüründe beta bakterisi saptanır.

      Kızıl hastalığında döküntü boyun ve koltukaltları gibi cilt kıvrımlarının belirgin olduğu yerlerde başlar, tüm vücutta cilt zımpara, ya da tavuk cildi gibi kabarır. Döküntünün yaygın kızıl renkte sahalar oluşturması hastalığa ismini verir. Hasta haşlanmış gibi olur.

Kızıl hastalığında dil çileğe benzer.

Kızıl hastalığında uygun antibiyotik tedavisi ile belirtiler 48 saat içerisinde geriler, oysaki öpücük hastalığında ve de Kawasaki hastalığında hiç bir ilaç belirgin iyileşme sağlamaz.

Kızıl hastalığında ciltte soyulmalar olur.

 

Belirtileri

      Boğazda yanma, ateş, kusma, öksürük, gözlerde yanma ve sulanmadır. Hastalık ilerlediğinde boyunda ve göğüste pembe-kırmızı döküntüler görülür. Dil çilek görünümündedir. Hasta mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Tedavi edilmezse hastanın kalp, böbrek ve eklem hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Bu hastalıktan korunmak için sağlam kişiler kızıl hastalarıyla temas ettirilmemelidir.

Tanı ve Teşhis

Kızıl hastalığı hiç ateş yapmadan çok hafif olarak atlatılabilir. Yalnızca boğazda biraz ağrı olabilir. Daha sonra derinin pullanıp dökülmesi ya da böbrek ağrılarının başlaması ile kızıl teşhisi kesinleşir. Ancak, hastalığın çok ağır seyrettiği durumlar da vardır. Bazı durumlarda vücuttaki döküntüler mavimsidir ve hastayı birkaç gün gibi kısa bir sürede öldürebilir. Kimi zaman difteri ile birlikte görülebilir. Genellikle 6 hafta süreyle bulaşıcı niteliğini korur. Hastanın bu süre içinde ayrılması gerekmektedir. Ortakulakta iltihap durumu olduğu sürece hastalık geçse bile bulaşıcılığını korur.

Tedavi süreci ve yöntemi

Günümüzde hastalık penisilinle tedavi edilebilmektedir.
Tedaviden şu yararlar sağlanmaktadır:
— Çabuk iyileşme, ateşin kesilmesi.
— Yan etkilerin önlenmesi (ikincil bir hastalığın önlenmesi).
— Hastanın ayrılma süresini kısaltması ve hastalık mikroplarının kısa sürede yok edilerek, yayılmasının önlenmesi.
Modern tıp çocuklara penisilin iğnesi yerine aynı derecede etkili olan penisilinli tabletler verilmesini uygun görmektedir. Penisilin tedavisi on gün sürer. Hastaya, kızıl belirtileri kaybolduktan sonra banyo yaptırılır ve odası baştan aşağı dezenfekte edilir. Hasta bu arada başka bir odaya alınır. Bir süre daha yatak dinlenmesi gereklidir. Ancak doktor izin verdikten sonra kısa süre dolaşabilir. Hasta en az 12-22 gün yatak dinlenmesinde kalmalıdır.
Korunma: Hastanın yanında bulunan kişilere belirli- bir süre penisilin uygulanır.


tag ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR KIZIL HATSALIĞI Kızıl hastalığının Genel özelikleri Kızıl hastalığının Belirtileri nelerdir Kızıl hastalığının Tanı ve Teşhisi Kızıl hastalığının Tedavi süreci ve yöntemi sağlık bilgileri

2012-05-19 tarihinde Dosyabak.com tarafından Araştırmalar DersNotları FenveTeknoloji SağlıkBilgileri kategorisine eklenen bu içerik toplam 4165 kez ve en son 2018-05-26 20:00:23 tarihinde görüntülenmiş.