Güncel Eğitim Sitesi

Başarılı olmanın anahtarı, sistemli ve planlı çalışmadan geçer

Başarılı olmanın anahtarı, sistemli ve planlı çalışmadan geçer

ÇALIŞMADA BAŞARILI OLMANIN ANAHTARI 

Başarılı olmanın anahtarı, sistemli ve planlı çalışmadan geçer...

Çalışma sürecinizi etkili ve verimli olmasını istiyorsanız, çalışmalarınızı programlamalısınız. Böylece başarınızı şansa bırakmamış olursunuz.

Çalışmalarda verimliliği sağlayan, dersin başında kaç saat geçirildiği değil, bu saatlerin nasıl doldurulduğudur. Hedefe ulaştırıcı çalışma, iyi düzenlenmiş bir ortamda, doru öğrenme stratejileri uygulanarak, düzenli tekrar ve soru çözümleri yoluyla sürdürülen çalışmadır.

·       Zaman buldukça, istek duydukça çalışıyorsan,

·       Çalışmaya başlamakta güçlük çekiyor, çalışmalarını uzun süre sürdüremiyorsan,

·       Çalışırken dikkatini yoğunlaştıramıyorsan,

·       Çalıştığın konuları hatırlamakta güçlük çekiyorsan,

·       Çalışmayı zevksiz, sıkıcı bir iş gibi değerlendirebiliyorsan,

Artık sistemli ve verimli çalışmaya başlamalısınız.

Verimli çalışma, belirlenen hedefler doğrultusunda zamanı planlı kullanabilme gücüdür. Öğrenme davranışının ayrıntılı analizini, eksikliklerin belirlenmesini ve gidermek için çözümlerin kararlılıkla uygulanmasını gerektirir.

Bunun için:

·       Ulaşmak istediğin hedef ve varolan bilgi düzeyin arasındaki mesafeyi gerçekçi bir biçimde saptanmalı,

·       Çalışmalarında verimliliği azaltan temel problemleri belirlemeli,

·       Çalışmada verimliliği artırıcı stratejileri öğrenmeli,

·       Çalışmalarını programlı bir biçimde yürütmelisiniz.

Çalışma programının uygulanabilir olması için gerçekçi bir biçimde düzenlenmesi gerekir.

·       Geçerli bir program hazırlayabilmek için önce, günlük yaşantıda yer alan olayları ve zaman kaybına yol açan durumların belirlenip,

·       Günlük etkinlikleri haftanın her günü için gözden geçirilmesi gerekmektedir. (Okula gidiş- geliş saatlerini, çalışma ve tekrar yapmak için ayrılacak süreleri, yemek için verilen araları, dinlenme, gezme ve hobileri için ayrılacak sürelerin saptanması)

·       Çalışmalarını yürütmek için ?NEYİ? ?NASIL? ?NE ZAMAN? çalışılacağına karar vermelisiniz.

NEYİ Çalışacağım?

Çalışmalarınızı yeni ve eski konulara göre düzenlemelisiniz. Yeni konularla ilgili öğrenmelerini geliştirmek, kazanılmış eski konularla ilgili bilgilerini koruma ve kullanma gücünü artırmak için konu tekrarı ve soru çözümü çalışmaları yapılmalıdır. Neyi çalışacağın konusunda karar vermekte, konuları anımsayabilme ve bilgilerini soru çözmede kullanabilmedeki yeterlilik yol gösterici olacaktır.

NASIL? Çalışacağım?

Bilgiyi kullanmada yapılan hatalar, öğrenme aşamasındaki eksik uygulamaların bir sonucudur. Bu hataların analizi hangi konuyu nasıl çalışacağını belirlemede sana yardımcı olacaktır. Eğer temel sorunun yeterli bilgi birikimine sahip olmamak ise, çalışmaların her birine ayırdığınız zamanı gözden geçirmelisiniz. Programlı çalışma ile eksikliklerinizi giderebilirsiniz.

Eğer temel sorunun bildiklerinizi anımsayamamak ise, tekrar alışkanlığınızın gözden geçirmelisi gerekmektedir. Düzenli tekrarlar yapılamadığı için kazanılmış olan bilgiler kaybolabilir. Eğer temel sorun bilgileri anımsadığınız halde, yorumlamakta güçlük çekiliyor ise, öğrenme tekniğinin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Eksiğinizi, ancak bilgileri, kendiniz için anlamlı hale getirerek ve bol soru çözüp bilgileri kullanma gücünüzü geliştirerek giderilebilirsiniz. Eğer temel sorun konuları biliyor, ancak uygularken çok hata yapıyorsanız, çalışmalarda soru çözümüne yeterli zaman ayrılmıyordur. Doğru ve hızlı çözüm gücüne ancak bildiğiniz konularda yapacağınız sürekli soru çözümü çalışmalarıyla ulaşabilirsiniz.

 

Çalışmaya başlamak ve bunu verimli biçimde sürdürmek konusunda temel etkenlerden biri, kişinin, yaşamıyla ilgili sorumluluk ve kararları alma konusundaki istekliliğidir. Bu ise, çalışmak için? İç disiplin? Geliştirilmesini gerektirir. Yaşamınızla ilgili sorumluluk ve kararları rastlantılara bırakmamalısınız. Bu durum çalışmanızı ve başarıya ulaşmanızı engelleyecektir. Yaşamınızla ilgili sorumlulukları bütünüyle sana ait olduğunu kabul etmelisiniz. Böylece, çalışmaya başlamanızı ve sürdürmenizi engelleyen nedenlerden hiçbiri, sizi çalışma programını uygulamaktan alıkoyamaz.

Yapmanız gereken ilk şey Neyin ve Ne sıklıkla çalışmalarını engellediğini belirlemektir.

 

NE ZAMAN? Çalışacağım?

Gün içerisinde en verimli olunan saatler çalışmaya ayrılmalıdır. Bu saatler içinde planlanmış aralar verilerek yapılan çalışmalar, daha etkili öğrenmeyi sağlar.

 

Öğrendiklerinizi çabuk unutuyorsanız?

Belleğinize ulaşan herhangi bir bilgiyi kendimiz için anlamlı kılmaz ve düzenli aralıklarla tekrarlamazsak unuturuz.

Bir öğrenme olayından sonra, öğrenilenlerle ilgili hatırlanan bilgi önce biraz artar, sonra hızla azalır. Tümüyle öğrenilmiş bilgiler bile, öğrenmeden sonraki 24 saat içinde tekrar edilmezse %70 oranında unutulur. Düzenli tekrar yapmayan öğrenci, daha önce öğrendiği bilgileri çok az hatırlar ve bilgiler arasında bağlantı kurmakta güçlük çeker. Çalışmalarınızda emek ve zaman kaybını engelleyebilmek için düzenli tekrar programı uygulamayı denemeniz gerekmektedir.

 

Düzenli Tekrar programı Nasıl Uygulanır?

Tekrar programını, hatırlanan miktarın düşmeye başladığı noktadan itibaren şu aşamalarda uygulayabilirsiniz.

1.   Tekrar: Öğrenme çalışmasının hemen sonunda yapacağınız 10 dakikalık tekrar, hatırlanan bilginin yaklaşık bir gün korunmasını sağlar.

2.   Tekrar: Öğrenme çalışmasından yaklaşık 24 saat sonra yapacağınız 5- 10 dakikalık tekrar, bilgilerinizi belleğinizde bir hafta kadar saklamanızı sağlar.

3.   Tekrar: Öğrenmeden sonraki bir hafta içinde yapacağınız 5- 10 dakikalık tekrar, bilgilerinizin yaklaşık bir ay bellekte saklanmasını sağlar.

4.   Tekrar: İlk öğrenmeden bir ay sonra yapacağınız 5- 10 dakikalık son tekrar, bilgilerin uzun süreli bellekte güçlü biçimde yerleşmesini sağlar.

Uyarı: 1. tekrarı, notları gözden geçirme biçiminde yapmalısınız. Diğer üç tekrarda bir kağıda, hiçbir yere bakmaksızın konuyla ilgili hatırladıklarınızın tümünü yazmalı ve daha sonra notlarınızdan kontrol ederek eksikliklerinizi düzeltmelisiniz. Her tekrar çalışmasından sonra, konuyla ilgili sorular çözerek, tekrarlanan konunun pekişmesini sağlamalısınız.

 

Çalışmak İçin Yeterince İstek Duymuyorsanız?

Çalışmada isteklilik yaratan en önemli etken ulaşılmak istenen hedeftir. Çalışmayı daha istenir hale getirmek ve motivasyonunuzu artırmak için gücünüzün doğrultusunda anlamlı bir hedef belirlemeli, "NEDEN ÇALIŞMALIYIM" sorusuna gerçekçi yanıtlar aramalısınız.


tag Başarılı olmanın anahtarı sistemli ve planlı çalışma güzel yazılar rehberlik yazıları ders çalışmada başarılı olmak

2012-07-12 tarihinde Dosyabak.com tarafından Rehberlik kategorisine eklenen bu içerik toplam 1988 kez ve en son 2018-05-18 11:26:20 tarihinde görüntülenmiş.