Güncel Eğitim Sitesi

9.sınıf edebiyat 2.dönem 1.yazılı soruları

9.sınıf edebiyat 2.dönem 1.yazılı soruları

9. SINIF 2. DÖNEM 1.YAZILI SORULARI

Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere uygun kelimeleri yazınız.( 5er p)
1. Olay çevresinde oluşan edebi metinler .................. metinler ve .................. metinler olarak ikiye ayrılır.
2. Anlatmaya bağlı metinler ...... , ........ , ........
.......... , ........... , ...... , ........ yediye ayrılır.
3. ......... göstermeye bağlı edebi metinlerden değildir.

Aşağıdaki cümlelerin karşısına doğru ise (D) , yanlış ise (Y) yazınız. ( 5er p)

'' Naim Efendiler bu yaz Kanlıca'ya taşınmadılar. Zamanlar artık eski zamanlar değil, iki sene içinde pek çok adetler değişti.Kışın konaklarda, yazın yalılarda oturan aileler gittikçe azalmaktadır.

4. Yukarıdaki parçada yazıldığı dönemin sosyal hayatı anlatılmaktadır. ( )
5. Romanlarda tasvirlere ve ruh tahlillerine yer verilmez. ( )
6. Metni oluşturan olay örgüsü gerçek hayatta aynen yaşanabilir. ( )
7. Metni oluşturan olaylardan herhangi biri gerçek hayatta aynen yaşanabilir. ( )


Her şey her gün değişiyordu. Önce harfler değişmişti, yepyeni bir yazı çıkmıştı. Eski yazı da bir çırpıda ortadan kalkmıştı tabii. Eski ve yeni, her konuda yan yana yaşıyor, karşıt anlayışlar birbirini yok etmeye çalışıyorlardı. Aydınlar, yeni harflerle basılan kitapları okuyorlar ve kitaplar üzerindeki düşüncelerini eski harflerle bir kenara yazıyorlardı. Sonra kalemler değişti.

9. Yukarıdaki paragrafın temasını bulunuz. (10 p)

............................

10. Masal, destan, hikaye, romanları göz önüne alarak bu türlerin ortak özelliklerini yazınız.(10p)
..................................... .....................................
....................................

11. Masalın özelliklerini yazınız.(10p)
................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

tag 9.sınıf edebiyat 2.dönem 1.yazılı soruları

2013-03-20 tarihinde gunsu1907 tarafından 9.Sınıf Edebiyat SoruBankası kategorisine eklenen bu içerik toplam 5869 kez ve en son 2018-05-24 04:45:09 tarihinde görüntülenmiş.