Güncel Eğitim Sitesi

3G VE 4G Teknolojisi Nedir?

3G VE 4G Teknolojisi Nedir?

4G Teknolojisi

Mobil cihazların, yüksek çözünürlüklü video devrine geçmesi, 4G ile olacak. Ağ donanım sağlayıcı firması olan Cisco'nun Pazarlama Müdürü Suraj Shetty tarafından yapılan açıklamaya göre, 4G hizmetinin devreye girmesi ile, bazı firmaların video uygulamaları son bulacak. Çünkü, 4G beraberinde yüksek çözünürlü video uygulamalarını getirecek. Shetty, yaptığı açıklamada, yüksek hızlı kablosuz geniş bant teknolojilerinden olan LTE ve WIMAX'ın, yüksek çözünürlüğe sahip videoların, mobil cihazlarda paylaşılmasını mümkün kıldığını belirtti.

Cisco tarafından yapılan açıklamanın devamında, kablolu internet sağlayıcılarının, ancak geliştirilmiş ses ve internet seçenekleri sayesinde telekomünikasyon şirketleriyle rekabet edebileceğini, çünkü telekomünikasyon şirketlerinin sunduğu kapsamlı video hizmeti sayesinde, neredeyse kablolu internet haline geldiklerini belirtildi.

Kablosuz bir ortamda, yüksek çözünürlükteki bir videonun paylaşımı hemen hemen imkansız. Bu hizmet, ancak fiber optik veya DSL üzerinden paylaşılarak sağlanabiliyor. İşte 4G devriminin ardından, yüksek çözünürlükteki videoların kablosuz ortamda rahatlıkla paylaşımı da mümkün hale gelecek.

4G'nin 15mbps bant genişliğini desteklediği düşünüldüğünde, bazı hizmetlerin böyle bir kapasitedeki bant genişliğinde oldukça fazla gelişeceğini tehmin edebiliriz.

Cisco, yaptığı bir araştırmaya göre, 2012 yılında, günümüz video transferi 4 kat artacak. Ayrıca, 2013 yılında veri paylaşımının tahmini yüzdelerini belirliyor. Bu sonuçlara göre; veri alışverişinin yüzde 64′ü video paylaşımı, 19′u veri servisleri, 10′u dosya paylaşımı ve 7'si ise ses paylaşımından oluşacak.

4G Cep Telefonu

4G teknolojisini kullanan ilk cep telefonu geliyor: Peki kim yapacak; işletim sistemi ne olacak?

ABD şebeke operatörü Sprint yüksek bir ihtimalle  Wimax veri standardını kullanan bir Android cep telefonu çıkarmayı planlıyor. Haberin çıkış noktası ise, Chicago'daki 4G bilgilendirme görüşmeleri.

Bilgilere göre operatör şu sıralar ABD'li Clearwire firmasıyla beraber yoğun bir şekilde Wimax cep telefonu üzerinde çalışıyor. İlk Wimax cep telefonun hem 3G şebekelerini (UMTS, WLAN) hem de çıkacak olan 4G şebekesini destekleyen, Android tabanlı bir cep telefonu olacağı söyleniyor. Yeni veri standardının bir iPhone 3G'nin HSDPA üzerinden (Phase III, 7,2 Mbit/s) sağlayacağı bant genişliğinin üç kata kadar daha fazlasını sunacağı iddia ediliyor.

3G Teknolojisi

3G teknolojisi kısaca telefonla uydu aracılığı ile veri alma veya göndermedir. Eski GPRS sistemlerde ses normal olarak giderken, yeni nesil 3G de ise ses veri olarak gidecektir.

Bunun yararları ise çoktur. Laptop'unuzudan cep telefonu aracılığı ile geniş bant olarak internete bağlanabilirsiniz, cep telefonuzun taracısıyla internete bağlanabilirsiniz, cep telefonu ile görüntülü konuşma yapabilir veya TV izleyebilirsiniz.

ERTAN ÇAVDAR


tag 3G nedir 4G Teknolojisi Nedir 3G VE 4G Teknolojisi Nedir hakkında bilgi

2012-02-16 tarihinde Dosyabak.com tarafından Araştırmalar kategorisine eklenen bu içerik toplam 1710 kez ve en son 2018-05-27 18:10:07 tarihinde görüntülenmiş.